Uudised

Riigikaitseõpetuse sügisene õppekäik 16. oktoober Urmas Liitmäe

Riigikaitseõpetuse tundide raames külastasid Vana-Vigala TTK õpilased läheduses asuvaid metsavenna punkreid.


Relvastatud Vastupanu Liidu (RVL) punker 2 on kohe saamas 75 aastaseks ja asub Käntu metsas. Selle punkri juures asub maakividest mälestusmärk ja mälestustahvel. Punkrist ei ole palju säilinud.


Külastasime ka RVL-i esimest punkrit, mis asub Tiduvere külaga piirneva vana raudtee lähedal ning mida kutsutakse Põrgupõhjaks. Antud punker langes 1947 aasta 31. detsembri lahingus NSV Liidu Siseasjade Rahvakomissariaadiga. Sinna juhatavad mitmed viidad tee ääres. Kahjuks on lähedal olevaid metsi maha raiutud, kuid õnneks veel ei ole punkri asukoht reedetud. Mööda jalgrada liikudes leiab eest esmalt punkri vallid ja teadetetahvlid ning seejärel mälestuskivi toimunud sündmustest. Silmitsedes natuke rohkem põhja poole, leiab puude vahelt madala punkri enda (koopia kunagisest punkrist - ümarpalkidest seinad ja madal sindlitega kaetud katus). Sees on lavats magamiseks ja muud vajalikud asjad ellujäämiseks: vesi, süütevahendid, ahi ja muu seesugune. Väikesel laual on ka külaliste raamat kuhu panime kuupäevaliselt, kes antud punkrit külastasid. Ehk kunagi näevad seda ka järgmised põlvkonnad! Õpilastele tutvustati metsavendade elu - see ei olnud lihtne, nad olid sitked mehed vaba Eesti eest väljas.


Õpilastele meeldis selline õppekäik väga. Värske õhk ja uued teadmised elust-olust Vigala mail kolmveerand sajandit tagasi olid positiivseks vahelduseks tavalistele õppetundidele.

Relvastatud Vastupanu Liidu (RVL) punker 2 on kohe saamas 75 aastaseks ja asub Käntu metsas. Selle punkri juures asub maakividest mälestusmärk ja mälestustahvel. Punkrist ei ole palju säilinud.Külastasime ka RVL-i esimest punkrit, mis asub Tiduvere külaga piirneva vana raudtee lähedal ning mida kutsutakse Põrgupõhjaks. Antud punker langes 1947 aasta 31. detsembri lahingus NSV Liidu Siseasjade Rahvakomissariaadiga. Sinna juhatavad mitmed viidad tee ääres. Kahjuks on lähedal olevaid metsi maha raiutud, kuid õnneks veel ei ole punkri asukoht reedetud. Mööda jalgrada liikudes leiab eest esmalt punkri vallid ja teadetetahvlid ning seejärel mälestuskivi toimunud sündmustest. Silmitsedes natuke rohkem põhja poole, leiab puude vahelt madala punkri enda (koopia kunagisest punkrist - ümarpalkidest seinad ja madal sindlitega kaetud katus). Sees on lavats magamiseks ja muud vajalikud asjad ellujäämiseks: vesi, süütevahendid, ahi ja muu seesugune. Väikesel laual on ka külaliste raamat kuhu panime kuupäevaliselt, kes antud punkrit külastasid. Ehk kunagi näevad seda ka järgmised põlvkonnad! Õpilastele tutvustati metsavendade elu - see ei olnud lihtne, nad olid sitked mehed vaba Eesti eest väljas.


Õpilastele meeldis selline õppekäik väga. Värske õhk ja uued teadmised elust-olust Vigala mail kolmveerand sajandit tagasi olid positiivseks vahelduseks tavalistele õppetundidele.